Ana içeriğe atla

Güvercin Bilgi Platformu

Güvercin Bilgi Platformu
Buradan soru sorun veya konu yazın resim paylaşın...

dönek güvercin bango ırkı nasıldır nedir ?
Bango ne demek ? Böyle bir şeyin olduğunu biliyormuydunuz .


selanik bango dönek güvercin


Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda SELANİK DÖNEKLERİ içinde bulunan BANGO DÖNEK hakkında bilgilerim dahilinde yazmaya çalışacağım . Hata ve kusurlarımı affedin .

SELANİK GÜVERCİN IRKI içinde bulunan BANGO DÖNEK diğer ırkdaşlarından daha farklıdır ,  önce BANGO DÖNEK adını nerden almıştır onu öğrenelim . Bu güvercinlerin çoğu isim alırken ya benzerlikten ya yapmış plduğu harika performanstan gibi şeylerden isim takılır . SELANİK DÖNEK GÜVERCİN ırkında bulunan BANGO DÖNEK GÜVERCİNİ de ismini uçurulduğu zaman dönmeden inmez kesin döner anlamında verilmiş bir isimdir .

BANGO DÖNEK GÜVERCİNİ ÖZELLİKLERİ gözlerinin üzüm göz oluşu fakat 1 - 2 yıl sonra beyazlamaya başlaması biz ona akık göz diyiyoruz . Havada dönüş performansını yapıp bitirdikten sonra yere inince kendi etrafında dönme  ve en önemlisi PLAKA DÖNÜŞ YAPABİLMASİDİR . BANGO DÖNEK GÜVERCİN konusu eğer ilginizi çektiyse daha başka bilgileri sizler bana sorun ben cevaplayayım . Yorum kısmından eğer hesabınız yoksa (anonim ) kısmını işaretleyin yorum yapın .

Yorumlar

 1. arkadaşlar merhaba;
  bango dönek nedir nasıl olur admin arkadaşımız çok iyi yanıtlamış tabi çoğu konuda olduğu gibi üstü kapalı olarak :) ben konuyu biraz açmak istedim admin arkadaşın müsadesi ile arkadaşlar bango dönekleri kondisyon ve kafa sağlamlığı konusunda idaalı güvercinlerdir havada ise en önemli özellikleri bonkör olmalarıdır selaniklerin gider kolu bangoların çaprazlanması sonucu piyasaya çıkmıştır. selanik sınıflarında galaçalardan sonra gelir her havasında mutlaka bir dönüş yapar yerde ise adeta bir f16 gibi hazır bekler maximum 4-5 metre dönüş yaparlar en ideali 3.5metre ile 4metre arasıdır çok uzatanlar giderlere yakın olan kollarıdır. şimdi yazacağım bilgiler çok önemlidir bangoları sakın ama sakın piyasa da yeni var olan kısa gagalı dönekler ile karıştırmayın onlar giderlerin koludur bangoya bango denilme sebebi gagası ile bir alakası yoktur admin arkadaşın yazdığı gibi bango garanti dönüş yaptığı için bu isim verilmiştir. ve çok değerli bir selanik koludur sakın karıştırmayın size şöğle bir örnek vereyim biz ve ustalarımız zamanında pal kanat diye kuşcu arkadaşlara söğledik onlarda nerede pal renkli kuş var ise onlara palkanat dediler ve hala öğle bilenler var ne kadar yanlış karıştırmamanız açısından böğle bir örnek verdim. admin arkadaşımız resimde kaliteli bir çelikkanat bango paylaşmış örnek olarak bakabilirsiniz. tavsiye olarakda dönek beslemeye karar veren arkadaşlar eğitilmesi kolay bir dönek ve bonkör bir kuş olduğu için bangoları tavsiye edebilirim çok sıkıcı değildirler ama dezavantaşlarıda var fazla kurcalamaya gelmez çabuk bozulur
  benim yorumlarım bu kadar umarım faydalı olabilmişimdir.
  izmir'den 'soteci' saygılar...

  YanıtlaSil
 2. Beyler tesadüfen yorumlarınızı okudum.Bango ırkı döneklerle ilgili sizdeki bilgilerin bazılarının yanlış olduğunu farkettim.Konuyla ilgili bilgilerimi aktarmak isterim.Bango ırkı dönekler 1930-1940 yıllarında İzmir'de iyi kuşlar beslemiş, kendisi eş edip üretmiş Boşnak Süleyman denen zatın ürettiği kuşlardır.Bu kuşları diğer döneklerden ayıran en önemli özellik renkleridir.Kuşlara ismini verende renkleri olmuştur.Bunuda şöyle açıklıyayım.Boşnak Süleyman bangoları üretir,zamanın ileri gelen kuşçuları evine kuş seyretmeye gelir.Kümesi açar, çıkan kuşlar ağırlıklı olarak boz,mavi palboska kuşlardır.Kuşçular kuşları görünce Yunanistan'da o dönemde yabani güvercine bango denildiği için kuşlara yabani güvercin anlamında "bu kuşlar bango" derler. Bu kuşlar o tarihten sonra "bango" olarak anılır.Bu kuşlar daha sonra Eşrefpaşa'da "Fırıncılar"ın eline geçer.Bu kuşlardan o bölgede besleyip döndüren çok kuşçu vardır.Günümüzde her konuda yozlaşma olduğu gibi dönek güvercinde de renk ön plana çıkmış dolayısıyla bu kuşlar kümeslerde renkleri sebebiyle yer bulamaz olmuştur.Ben ve benim gibi düşünen birkaç arkadaş konuya ticari boyutu ile yaklaşmadığımız için bu kuşları büyük bir zevkle beslemekteyiz.Saygılarımla.Özgür Hoca

  YanıtlaSil
 3. bango dönekler için yazdığın bilgiler için teşekür eder ve hemen akabinde (sizdeki bilgilerin yanlış olduğunu farkettim.) yazısı çok ilgimi çekti nerede yanlış yazılmış hangi cümleler yanlış yazarsanız daha konuyu açıklmış olursunuz. ve bu bahsettiğiniz bilgilerin kaynağı neresidir kimdir. kimlerdir.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

güvercin deli baş sallabaş titre baş hastalığı ilaç tedavi

Güvercinlerin de sinir pisikolojik rahatsızlığı olur mu ?
Arkadaşlar merhaba bu yazımızda mühim olan ve güvercin sevenleri zor durumlarda bırakan bir hastalık olan , SALLA BAŞ , DELİ BAŞ VE YA TİTRE BAŞ diye isimlendirilen hastalığın nasıl tedavi edilir .

Öncelikle bu o kadarda zor ve güç bir hastalık değildir . Aslında çnce kuşlarımız hangi sebep den bu hastalığa yakalanıyor bunu bilmeliyiz . Şimdi sizlere güvercinlerin aç ve susuz kalmasından dolayı önce TİTRE BAŞ daha sonra SALLA BAŞ OLUYOR DİYECEĞİM , FAKAT ÇOĞUMUZ AMA BEN GÜVERCİNLERİMİ YEMLİYOR UM SUSUZ DA BIRAKMIYORUM DİYE DÜŞÜNECEKSİNİZ .
Bu yazıları büyük harf ile yazdım dikkat edilmesi gereken yerin burası olduğuna işaret çekmek için . Doğru siz aç ve susuz bırakmıyorsunuz yanlız siz kümese güvercinleri kapattıktan sonra ne olduğunu biliyormusu nuz ?Hayır nerden bileceksiniz işte olay burdan sonra güvercin kümesinin dar olması veya içerideki fazla kavgacı bir güvercin bu hastalığa davetiye çıkarıyor , onun için kümesi fazl…

güvercin uçurma eğitimi nasıl olmalı - güvercin nasıl sökülür - uçmamış güvercin nasıl sökülür açılır uçurulur

Güvercin uçurma sanatı .

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlerle güvercinlerimizin uçurma eğitimi hakkında bilgilerimizi paylaşmak istedim . Nasıl eğitim verilir , uçurmak için ne yapmalıyım gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız . Öncelikle güvercin eğitiminin ne olduğu hakkında biraz yazalım . Güvercin eğitimi kuşun havada dönmesi veya oyun yapması için verilmez . Tek bir hedef vardır o da güvercinlerin kondüsyon kazanması içindir . Zaten güvercinler fizik olarak yeterli standarda ulaştıklarında içlerinde olan kabiliyeti kendileri yerine getirecektir .

Evet ne yapmak lazım güvercinlerin bu hale gelmesi için . Öncelikle uçurduğumuz güvercinleri ayrı bir kümese koymalıyız . Yani uçurma kümesimiz olmalı , nedeni ise burda barınan kuşlar yemleme şekli farklı olacak . Eğitime alınmış güvercinler günün aynı saati açılmalı ve yem verilmeli . Verilmesi gereken yem ise insan avucunun içi kadar bir güvercine yeterlidir . Daha fazla vermeyiniz , göreceksiniz güvercinler çok sağlıklı ve aktif ola…

Güvercin çeşitleri isimleri

Aslın da ilk yapılması gereken konu  Arkadaşlar bu blog da yazı yazmaya başladığımdan itibaren hep bir şeyin noksanlığını hissettim , nedir diye düşünürken evet buldum GÜVERCİN ÇEŞİTLERİ VE İSİMLERİ ile ilgili bir konu yazmadığımı düşündüm . Eğer bu blog ile genel tüm güvercin sevenlere hitap edeceksem o zaman bütün güvercin çeşitleri hakkın da bir resim ve ismi özelliği gibi kısa da olsa bilgi vermeliyim . Yanlız güvercin çeşitleri konusun da resimler kimlere ait olduğunu kaynak belirterek kullanacağım .

SON YORUMLAR KATILIN